مقالات

کدامیک بهتر است: سئو یا آگهی‌های پولی؟

سئو و PPC دو رویکرد نسبتاً مشابه هستند که یک هدف را دنبال می‌کنند: بالا بردن ترافیک سایت و افزایش فروش.

 

به عبارت دیگر اگر چه این دو رویکرد از جهات عدیده‌ای با هم تفاوت دارند ولی هر دو زیر سایه عنوان کلی «جستجو» قرار می‌گیرند.

 

حال این سوال پیش می‌آید که کسب و کارها اگر بخواهند نتایج بهتری به دست آورند، باید به کدام یک توجه بیشتری نشان دهند: فقط به سئو بپردازند؟ یا به طور کامل به اختصاص بودجه برای آگهی‌های پولی بیاندیشند؟ و یا این که هر دو را با هم و در کنار هم به جلو پیش ببرند؟

 

نظر کارشناسان و اهل فن این است: بهتر آن است که سئو و آگهی‌های پولی اینترنتی، در کنار هم و همگام با هم مدنظر صاحبان مشاغل و بازاریاب‌ها قرار گیرد.

 

هم سئو و هم PPCها - آگهی‌های پولی - اگر با استفاده از شیوه‌های آزموده و سنجیده به خدمت گرفته شود، می‌تواند ارزش و اعتبار سایت را نزد جستجوگرهای اینترنتی بسیار بالا ببرد.

 

                                    

 

پیش از آن که با خود فکر کنید سئو رویکردی قدیم و کم‌ارزش است و یا این که صرف هزینه برای آگهی‌های پولی را بی‌اثر بدانید، بد نیست به دو نکته ذیل توجه نمایید:

 

1. سئو و PPC مشتریان احتمالی را سریع‌تر به شما می‌رساند

 

حدود 81 درصد مصرف‌کنندگان، پیش از خرید یک محصول، در فضای وب دست به تحقیق می‌زنند و درباره آن پرس‌وجو می‌کنند.

 

این نشان می‌دهد که مردم، به اینترنت به چشم «یک منبع مهم برای کسب اطلاعات» نگاه می‌کنند.

 

سئو و PPC می‌تواند اهمیت و اعتبار شما را در فضای مجازی تقویت کند.

 

مردم معمولاً نتایج ناشی از جستجوی طبیعی (Organic Search) را بهتر، راحت‌تر و سریع‌تر می‌پذیرند.

 

در این بین، کسب و کارهای کوچکی که حضوری در فضای اینترنت ندارند، خواه ناخواه عرصه را به رقبا واگذار می‌کنند، چرا که پیام و آگهی آنها به گوش عده بسیار کمی می‌رسد؛ و واقعاً جای تعجب دارد که چرا هنوز که هنوز است برخی شرکت‌ها نگاه سردی به فضای سایبری دارند و خود را به همان شیوه‌های سنتی تبلغات و بازاریابی محدود کرده‌اند.

 

2. این دو کمکی است به بازاریابی جستجوگرهای اینترنتی

 

بازاریابی جستجوگرهای اینترنتی یا Search Engine Marketing که به اختصار SEM خوانده می‌شود، یکی از شیوه‌های مطرح در حوزه داد و ستدهای اینترنتی است.

 

بازاریابی جستجوگرهای اینترنتی چه به صورت پولی باشد و چه به صورت طبیعی (ارگانیک)، واقعاً شیوه کارآمد و قابل توجهی تلقی می‌شود، زیرا وقتی کسی به دنبال یک کالا یا سرویس در اینترنت جستجو می‌کند، این احتمال که وی واقعاً قصد خرید داشته باشد بالاست.

 

در واقع بازاریابی جستجوگرهای اینترنتی باعث می‌شود «خریداران احتمالی» با ما آشنا شوند؛ و این یعنی انجام بخشی از فرایند خرید.

 

همان طور که اشاره شد، کاربران معمولاً نگاه مثبتی به نتایج جستجوهای طبیعی دارند و این خود یک مزیت به شمار می‌رود، ولی نباید فراموش کرد که این دسته از کاربران ممکن است فقط قصد بازدید از کالای مربوطه و کسب اطلاعات در مورد آن را داشته باشند ولی در خصوص کاربرانی که بر آگهی‌های پولی کلیک می‌کنند، احتمال این که دست به خرید فوری بزنند بیشتر است.

 

اینجا یکی از تفاوت‌های PPC و سئو ظاهر می‌شود: PPC فرایندی سریع و زودبازده است و شما به محض راه‌اندازی کمپین می‌توانید نتایج را به طور بلادرنگ ملاحظه کنید، ولی در سئو باید صبر کنید تا نتیجه اقدامات خود را به مرور نظاره کنید و بازخورد دریافت نمایید.

 

منبع: ترجمه آزاد از هافینگتن پست

1394/03/3  |
سئو - آگهی‌های پولی- PPC- Advertising-Business
مقالات
__